Maden ocağına karşı çıkan köylülere ‘cahil insanlar’ diyen maden sahibine tepki

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesi Karaburç ve Karaburna köylerinde başlatılan, zamanla köyleri ve SİT alanını de içine alacağı belirtilen maden ocağı projesi için bilirkişi ve keşif incelemesi yapıldı. Keşif sırasında maden sahibinin köylülerin galyana getirildiğini belirterek ‘cahil insanlar’ demesi tepkilere neden oldu. Maden sahibinin sözlerine tepki gösteren Karaburç Köyü Doğayı Koruma ve Geliştirme Platformu ise, “Milletin efendisi köylüye “cahil” diyebilme cesareti ve hadsizliğini gösteren develi mermer madencilik (develi bazalt) şirketini ve sahiplerinden Halit Eken’i kınıyor ve kendilerini kamuoyu önünde Karaburç köylülerinden özür dilemeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
Maden ocağına karşı çıkan köylülere ‘cahil insanlar’ diyen maden sahibine tepki

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesi Karaburç ve Karaburna köylerinde başlatılan, zamanla köyleri ve SİT alanını da içine alacağı belirtilen bazalt ocağı için köylülerin mücadelesi sürüyor. 


KÖYLÜLER YARGIYA BAŞVURDU


ÇED raporu kararının halkı bilgilendirme toplantısı yapılmadan masa başında alınmasına karşı çıkan köylüler, maden ocağının hem tarihi dokuyu hem tarım alanlarını hem de canlı türlerinin yaşam alanlarını tehdit ettiğini belirterek 25 Eylül günü maden ocağının iptali için yargıya başvurdu.


MAHKEME KEŞİF İNCELEMESİ YAPILMASINI UYGUN GÖRDÜ


Karaburç köylüleri tarafından  açılan davada Kayseri 1. İdare Mahkemesi, köylülerin bilgilendirilmediği konusunda dava dilekçesinde yazılan gerekçenin yanı sıra, madenin çevresel ve yaşamsal zararlarını da tartışmaya açtı. Dava açılmasındaki gerekçeleri haklı bulan mahkeme heyeti, oy birliği ile bilirkişi ve keşif incelemesi yapılmasını uygun gördü.


MİLLETİN EFENDİSİ KÖYLÜYE ‘CAHİL’ YAKIŞTIRMASI

Dün gerçekleştirilen keşif ile bilirkişi incelemesi tamamlandı. Maden sahasında  keşif heyeti ile birlikte Karaburç Köyü Doğayı Koruma ve Geliştirme Platformu üyeleri ve Avukat Mevşir Tekin de sahada hazır bulundu.Keşif sırasında maden sahibinin köylülerin galyana getirildiğini belirterek ‘cahil insanlar’ demesi  tepkilere neden oldu.

“GEÇMİŞİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”


Konuya ilişkin Karaburç Köyü Doğayı Koruma ve Geliştirme Platformu’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bilirkişi incelemesi esnasında maden sahası bölgesinde bulunan maden şirketi sahiplerinden Halit Eken isimli şahıs, tahrik edici ve alaycı bir üslup ile Karaburç köylülerine “cahil” diyebilecek kadar hadsiz ve aşağılayıcı söylemlerde bulunmuştur. Bu çirkin görüntüler video kayıtlarına da yansımıştır. Biz Karaburç köylüleri olarak her zaman geçmişimiz, kültürümüz, örf, adet ve geleneklerimizle gurur duymaktayız. Kültürümüz ve dünya görüşümüz; yüzyıllardır medeniyetler beşiği Anadolu’nun tam kalbinde, Kapadokya’nın hemen dibinde ve Hacıbektaş-ı Veli felsefesinin egemen olduğu bir coğrafyada harmanlanmıştır.”


“ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUZ”

Köyde okuma oranın yüzde 100 olduğu belirtilen açıklamada, “Karaburç Köyü, milletin efendisi çiftçilerimize ilave olarak; bünyesinden nice kamu idarecisi, avukat, doktor, asker, polis, öğretmen, işçi, memur, iş insanı ve girişimci çıkarmış ve çıkarmaya devam etmektedir. Köyümüzde okuma yazma oranı yüzde 100 seviyelerindedir.


Milletin efendisi köylüye “cahil” diyebilme cesareti ve hadsizliğini gösteren develi mermer madencilik (develi bazalt) şirketini ve sahiplerinden Halit Eken’i kınıyor ve kendilerini kamuoyu önünde Karaburç köylülerinden özür dilemeye davet ediyoruz” denildi.

YORUM YAZIN