Kadir Gecesi Bin Aydan Hayırlıdır

Ashab-ı Kiram, Allahü Teala’nın Kadir Gecesi hakkında “Bin aydan hayırlıdır.” mealindeki Kadr Suresi’nin 3. Ayet-i kerimesine sevindikleri kadar hiçbir şeye sevinmediler.

Resulullah Efendimiz (s.a.v.) Ashabına İsrailoğullarından dört kişiyi anlattı. Onlar -göz açıp yumuncaya kadar bir zaman dahi Allah’a asi olmadan- seksen sene ibadet etmişlerdi. Resulullah’ın (s.a.v.) Ashabı da bundan dolayı hayret etmişlerdi. Cebrail (a.s.) geldi ve:

“Ya Muhammed! Sen ve Ashabın, bu zatların göz açıp yumuncaya kadar kısa bir vakitte bile Allah’a isyan etmeden seksen sene ibadet etmelerine hayret ettiniz. Allahü Teâlâ sana bundan hayırlısını indirdi.” dedi ve “İnnâ enzelnâhü fi leyleti’l-kadr... (Biz, onu Kadir Gecesi’nde indirdik... mealindeki) Ayet-i kerimesi ile başlayan Kadr Suresi’ni sonuna kadar okudu.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v) ve Ashab-ı Kiram çok sevindiler.

KADİR GECESİ’NDE NE YAPILIR?

Bu gece dört rekat Kadir Gecesi namazı kılınır:

1’inci rek’atte: 1 Fâtiha, 3 İnnâ enzelnâhü...,

2’nci rek’atte: 1 Fâtiha, 3 İhlâs-ı Şerif,

3’üncü rek’atte: 1 Fâtiha, 3 İnnâ enzelnâhü...,

4’üncü rek’atte: 1 Fâtiha, 3 İhlâs-ı Şerif okunur.

Namazdan sonra:

1 defa, “Allâhü ekber Allâhü ekber, Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd.”

100 “Elem neşrah leke...” Suresi,

100 “İnnâ enzelnâhü...” Suresi,

100 defa da Resulullâh Efendimiz’in Hz. Aişe validemize öğrettiği “Allahümme inneke Afüvvün Kerimün tühıbbü’l-afve fa’fü anni” duası okunur ve dua edilir.

Mümkünse, bir de tesbih namazı kılınır. 

Kadir Geceniz mübarek olsun.

Yazarın Diğer Yazıları

Kadir Gecesi Bin Aydan Hayırlıdır

Ashab-ı Kiram, Allahü Teala’nın Kadir Gecesi hakkında “Bin aydan hayırlıdır.” mealindeki Kadr Suresi’nin 3. Ayet-i kerimesine sevindikleri kadar hiçbir şeye sevinmediler. Resulullah Efendimiz (s.a.v.) Ashabına İsrailoğullarından dört kişiyi anlattı. Onlar -göz açıp yumuncaya kadar bir zaman dahi Allah’a asi olmadan- seksen sene ibadet etmişlerdi. Resulullah’ın (s.a.v.) Ashabı da bundan dolayı hayret etmişlerdi. Cebrail (a.s.) geldi ve: “Ya Muhammed! Sen ve Ashabın, bu zatların göz açıp yumuncaya kadar kısa bir vakitte bile Allah’a isyan etmeden seksen sene ibadet etmelerine hayret ettiniz. Allahü Teâlâ sana bundan hayırlısını indirdi.” dedi ve “İnnâ enzelnâhü fi leyleti’l-kadr... (Biz, onu Kadir Gecesi’nde indirdik... mealindeki) Ayet-i kerimesi ile başlayan Kadr Suresi’ni sonuna kadar okudu. Resûlullâh Efendimiz (s.a.v) ve Ashab-ı Kiram çok sevindiler. KADİR GECESİ’NDE NE YAPILIR? Bu gece dört rekat Kadir Gecesi namazı kılınır: 1’inci rek’atte: 1 Fâtiha, 3 İnnâ enzelnâhü..., 2’nci rek’atte: 1 Fâtiha, 3 İhlâs-ı Şerif, 3’üncü rek’atte: 1 Fâtiha, 3 İnnâ enzelnâhü..., 4’üncü rek’atte: 1 Fâtiha, 3 İhlâs-ı Şerif okunur. Namazdan sonra: 1 defa, “Allâhü ekber Allâhü ekber, Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd.” 100 “Elem neşrah leke...” Suresi, 100 “İnnâ enzelnâhü...” Suresi, 100 defa da Resulullâh Efendimiz’in Hz. Aişe validemize öğrettiği “Allahümme inneke Afüvvün Kerimün tühıbbü’l-afve fa’fü anni” duası okunur ve dua edilir. Mümkünse, bir de tesbih namazı kılınır.  Kadir Geceniz mübarek olsun.

Daha Fazla Yazarın Diğer Yazıları »